Xalq deputatlari Ishtixon tumani Kengashi deputati Abdug‘aniyev Samo Nizomovich Ishtixon tumani Mitan shaharchasidagi “Polvon ota” qabristonini obod qilish va devorlarni ta’mirlash masalasi bo‘yicha rasmiy deputat so‘rovi chiqardi.
Aholi murojaatlari va joylarda o‘tkazilgan uchrashuvlar shuni ko‘rsatadiki, qabriston devorlari yetarlicha bardoshli emas, ayrim qismlari buzilgan va hudud to‘liq o‘rab olinmagan. Natijada:
Muborak Ramazon oyining yaqinlashayotgani sababli ziyoratchilar soni ortmoqda va bu muammo yanada dolzarb ahamiyat kasb etadi.
⚠️ Tanqidiy e’tibor: Qabristonning bugungi holati nafaqat estetik muammo, balki xavfsizlik va ma’naviy hurmat bilan bog‘liq masala. Mas’ullar hududga chiqib devorlarni joyida o‘rganishi, buzilgan qismlarni ta’mirlashi va ishlar natijasi haqida jamoatchilikka aniq ma’lumot berishi shart.
Ushbu masala deputat nazoratida. Qabristonning to‘liq obod qilinishi va ziyoratchilar xavfsizligi tez fursatda ta’minlanishi kutilmoqda.