🛡 Huquqbuzarliklarning oldini olish va jamoat xavfsizligini ta’minlash masalalari muhokama qilind
O‘zbekiston Respublikasining “Ichki ishlar organlari to‘g‘risida”gi Qonuni ijrosini ta’minlash hamda 2025-yilning III choragi davomida Ishtixon tumani hududida huquqbuzarliklarning oldini olish, jinoyatchilikka qarshi kurashish va profilaktik tadbirlar samaradorligini oshirish borasida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan Ishtixon tumani Ichki ishlar bo‘limining hisobotini Xalq deputatlari Ishtixon tumani Kengashining tegishli doimiy komissiyasi tingladi.
🔹 Hisobot davomida tuman hududida jamoat tartibini saqlash, fuqarolar xavfsizligini ta’minlash, voyaga yetmaganlar ishtirokidagi huquqbuzarliklarning oldini olish, profilaktik nazorat va hamkorlik mexanizmlarini takomillashtirish borasidagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
🔹 Deputatlar tomonidan jinoyatchilikka qarshi kurashishda mahalla faollari, yoshlar yetakchilari va ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni kuchaytirish, shuningdek videokuzatuv tizimini kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
📌 Muhokama yakunida komissiya tomonidan mavjud kamchiliklarni bartaraf etish, fuqarolarning huquqiy madaniyatini oshirish va profilaktika samaradorligini yanada kuchaytirishga qaratilgan takliflar bildirildi.