Do‘stlik tumanida “Yangi hayot uchun, Yangi O‘zbekiston uchun” shiori ostidagi “Mahallada duv-duv gap” tadbiri davom etmoqda.
O'zbekiston Ekologik partiya 5 yoshda!
Xalq deputatlari Payariq tumani Kengashining faoliyat to'g'risida.
Deputatlarning aholi bilan samarali muloqot olib borishi, ularni o‘ylantirayotgan masalalarni hal etishi, murojaatlarni ko‘rib chiqishi, qonun, qaror va dasturlar ijrosi ustidan deputatlik nazoratini olib borishiga qulaylik yaratish maqsadida doimiy asosda ishlovchi Xalq deputatlari Payariq tuman Kengashi kotibiyati 2021 yil 23 yanvardan o‘z ish faoliyatini boshlagan.
2021 yil davomida Xalq deputatlari tuman Kengashi deputatlari tomonidan 146 ta, 2022 yilda 471 ta, 2023 yilda esa 357 ta deputatlik so‘rovlari yuborilgan.
Kengashi kotibiyati faoliyati davomida 2021 yilda 24 marotaba, 2022 yilda 28 marotaba, 2023 yilda esa 21 marotaba tuman Kengashi sessiyalari o‘tkazilgan. Sessiyalar davomida mahalliy ijro hokimiyati, davlat organlari, xo‘jalik boshqaruvi organlarining hududiy bo‘linmalari, sud va huquqni
muhofaza qiluvchi organlar hamda boshqa idoralar rahbarlari va mansabdor shaxslarining hisobotlari yoki axborotlari muhokama qilinib, 2021 yilda 226 ta, 2022 yilda 324 ta, 2023 yilda esa 220 ta Kengash qarorlari qabul qilingan.
E’tibor qaratish lozim bo‘lgan jihati shundaki 2021-2022 yillarda sessiyalar va qarorlar sonida o‘sish kuzatilgan. Biroq 2023 yilda sessiyalar va qarorlar kamaygan. Bu esa sessiyalarda dolzarb masalalar ko‘rilganligi, sessiya va qarorlar soni emas ularning ijro etilishiga, aholining ko‘proq muammolari hal qilinishiga e’tibor qaratilgan.
Xalq deputatlari tuman Kengashining ish faoliyati ochiqligini ta’minlash hamda axborot va ma’lumotlarni olish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida sessiyalar onlayn tarzda o‘tkazilmoqda. Tuman Kengashining ish faoliyati OAVlarda va ijtimoiy tarmoqlarda doimiy ravishda yoritilishi ortidan halqimizning davlat idoralariga bo‘lgan ishonchi ortmoqda. Sessiyalarda chiqarilgan qarorlar e-qaror tizimi orqali e’lon qilib borilmoqda.