TERMIZ SHAHRIDA DEPUTATLAR FAOLIYATINI YANGI BOSQICHGA KO‘TARISHGA QARATILGAN SEMINAR BO‘LIB O‘TDI
Bugun davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilayotgan "Xalq davlat organlariga emas, davlat organlari xalqqa xizmat qilishi kerak" tamoyilini hayotga tatbiq etishda mahalliy Kengash deputatlarining o‘rni beqiyos. Shu maqsadda, Xalq deputatlari Termiz shahar Kengashi raisi D.Normuradova tashabbusi bilan deputatlarning bilim va ko‘nikmalarini oshirish, faoliyat samaradorligini kuchaytirishga qaratilgan o‘quv-seminari tashkil etildi.
📍 Seminar avvalida Kengash raisi D.Normuradova so‘zga chiqib, deputatlik maqomi shunchaki imtiyoz emas, balki xalq oldidagi yuksak mas’uliyat ekanligini alohida ta’kidladi.
"Deputat o‘z saylov okrugidagi muammolarni faqatgina kuzatuvchi emas, balki ularni bartaraf etuvchi asosiy kuch bo‘lishi kerak. Joylardagi ijro organlari faoliyati ustidan deputatlik nazoratini kuchaytirish — bugungi davr talabi," — dedi Kengash raisi.
📊 Seminarda Kotibiyat mudiri A.Ashurov deputatlik faoliyatini tizimli tashkil etish bo‘yicha yangicha yondashuvlarni taqdim etdi. Xususan, deputatlar faoliyatining eng muhim 24 ta yo‘nalishi bo‘yicha ishlab chiqilgan tavsiyalar muhokama markazida bo‘ldi. Bu yo‘nalishlar:
• Saylov okruglarida aholi bilan doimiy muloqotni yo‘lga qo‘yish;
• Muammolarni "mahallabay" o‘rganish va ularni sessiyalarga olib chiqish;
• Davlat dasturlari ijrosini joyida nazorat qilish;
• Saylovchilar oldida davriy hisobot berish madaniyatini shakllantirishni qamrab oladi.
💬 Seminar faqat ma’ruzalardan iborat bo‘lmay, balki savol-javob va konstruktiv muloqot shaklida o‘tdi. Deputatlar o‘z ish faoliyatlarida duch kelayotgan to‘siqlar, ijro organlari bilan hamkorlik qilishdagi muammolar va ularni hal etish yo‘llari bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirishdi. Shuningdek, "Raqamli Kengash" va "E-Kengash" tizimlaridan foydalanish ko‘nikmalarini yanada oshirish bo‘yicha takliflar ilgari surildi.
🚀 O‘tkazilgan seminar Termiz shahar Kengashi deputatlari uchun o‘ziga xos "yo‘l xaritasi" vazifasini o‘tadi. Tadbir yakunida deputatlar faoliyatini baholashning reyting tizimini takomillashtirish va xalq bilan ishlashda ochiqlikni ta’minlash bo‘yicha aniq vazifalar belgilab olindi.