O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjon Respublikasiga davlat tashrifi haqida deputat munosabati.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjon Respublikasiga davlat tashrifi ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik, ittifoqchilik va strategik hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘lida tarixiy ahamiyat kasb etdi. Tashrif davomida hamkorlikning barcha asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishildi, amaliy natijalar qo‘lga kiritildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev rahbarligida mamlakatda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuqori baholab, Ozarbayjonni O‘zbekistonning ishonchli strategik sherigi sifatida yana bir bor e’tirof etdi. Mintaqaviy va global muammolarni tinch yo‘l bilan hal etish borasida ikki davlatning pozitsiyalari uyg‘unligi alohida qayd etildi.
Madaniy va diplomatik aloqalarni mustahkamlash maqsadida Boku shahrida “O‘zbekiston” bog‘i barpo etilmoqda, Ozarbayjonda O‘zbekiston elchixonasining zamonaviy binosi ochildi. Elchixona zallari O‘zbekiston hududlari nomlari bilan atalib, “Qorabog‘” nomi do‘stlik ramzi sifatida tanlangan. O‘z navbatida, O‘zbekistonda “Ozarbayjon” bog‘i va “Sea Breeze” sayyohlik majmuasi qurilishi rejalashtirilmoqda.
2025 yilda O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarning 30 yilligi keng nishonlanadi. Shu munosabat bilan turli madaniy tadbirlar, konsertlar va yoshlar forumlari tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Tashrif doirasida Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda sanoat, ekologiya, ta’lim, qishloq xo‘jaligi va ijtimoiy sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha aniq harakatlar belgilandi. Bundan tashqari, Tadbirkorlar kengashini tashkil etish, iqtisodiy zonalar forumlari o‘tkazish hamda qo‘shma investitsiya kompaniyasi faoliyatini kengaytirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Davlat rahbarlari ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlik, ishonch va o‘zaro manfaatlarga asoslangan munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqish borasidagi qat’iy intilishlarini yana bir bor tasdiqladilar.