O‘zbekiston Respublikasi taʼlim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar, maktab taʼlimi sohasida muhim o‘zgarishlarni keltirib chiqarmoqda. Ushbu islohotlar taʼlim sifatini oshirish, zamonaviy talab va global standartga mos keluvchi taʼlim tizimini yaratish maqsadida amalga oshirilmoqda. Muhtaram Prezidentimiz tomonidan maktab va maktabgacha taʼlim sohasida imzolagan bir qancha farmonlari pedagog kadrlarni shijoat bilan mehnat qilishga undaydi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda maktab taʼlimi sohasidagi islohotlar nafaqat mamlakat ichki ehtiyojini qondirishga xizmat qiladi, balki xalqaro maydonda raqobatchilik darajasini ham oshiradi. Ommaviy axborot vositalari orqali jamoatchilikka tushuntirilayotgan ushbu yangiliklar, kelajakda yurtimizning intellektual salohiyatini yuksaltirishga zamin yaratadi. Islohotlarning muvaffaqiyatli amalga oshishi esa yangi avlod dunyoqarashini kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.