Ozodalik, poklik va hamjixatlik xalqimiz qoniga singgan azaliy qadriyat, go’zal an’analardan biri. Hashar baxona odamlar orasida oqibat rishtalari bog’lanadi, yon-atrof tartibga keltiriladi.
Bekobod tumanida “Obod va fayzli mahalla – yurt ko’rki” shiori ostida tumanning barcha mahallalarida va tashkilotlarida hashar uyushqoqlik bilan davom etmoqda.
Jumladan bugun Bekobod tumani Yuqumli kasalliklar bo’limi hududida hashar tashkil qilinib, daraxtlarga ishlov berilib, yerlar yumshatildi, daraxt ko’chatlari ekilib ko’kalamzorlashtirish boshlab yuborildi.
Hashar, ayniqsa, tashkilot hududi tozaligi va obodonchiligi uchun o’tkaziladigan hashar insonga mehr-oqibat, odamiylikdan saboq beruvchi bebaho tarbiyaviy ahamiyatga ega tadbir sanaladi deydi Xalq deputatlari Bekobod tumani Kengashi Agrar, Suvxo’jaligi va ekologiya masalalari bo’yicha doimiy komissiyasi rayisi A.Djabborov.