Kuchli fuqarolik jamiyati — xalq farovonligining kafolati
Fuqarolik jamiyati — xalq va davlat o‘rtasidagi muvozanat
Fuqarolik jamiyati — bu faqat nodavlat tashkilotlar yoki jamoat birlashmalari emas. U — aholining faolligi, tashabbuskorligi, jamiyat taraqqiyotida ishtirokini anglatadi. Bu jamiyatda fuqaro o‘z haq-huquqini biladi, uni himoya qiladi va eng muhimi — islohotlarga befarq bo‘lmaydi.
Bugun xalq davlatga emas, davlat xalqqa xizmat qilishi kerak, degan tamoyil hayotimizga tobora chuqur kirib bormoqda. Davlat idoralarining faoliyati fuqarolarning ehtiyoj va takliflari asosida tashkil etilmoqda. Bu jarayonda fuqarolarning fikri, tashabbusi va ishtirokini ta’minlash orqali haqiqiy fuqarolik jamiyati rivojlanmoqda.
Deputatlik faoliyatida fuqarolik jamiyatini qo‘llab-quvvatlash
Deputat sifatida faoliyatimdagi eng muhim vazifalardan biri — xalq va davlat o‘rtasida ko‘prik vazifasini bajarish, joylardagi muammolarni o‘rganib, qonunchilik orqali ularga yechim topishdir. Shuningdek, nodavlat notijorat tashkilotlari, mahalliy faollar, tadbirkorlar va yoshlar bilan doimiy muloqotda bo‘lib, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash — fuqarolik jamiyatini rivojlantirishning muhim shartidir.
Masalan, ekologik muammolar, ijtimoiy himoya, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida fuqarolik jamiyati institutlarining ishtiroki kengaymoqda. Bu jarayonni qonunlar bilan yanada mustahkamlash orqali ularning ta’sir doirasini oshirishimiz zarur.
Xalq farovonligi — fuqarolarning faolligiga bog‘liq
Farovon jamiyat — bu faqat iqtisodiy o‘sish emas, balki adolatli, teng imkoniyatlar yaratilgan, har bir inson o‘z salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqaradigan muhitdir. Bunday muhitni yaratishda davlatning harakati qancha muhim bo‘lsa, xalqning ongli ishtiroki ham shunchalik zarur.
Fuqarolik jamiyatining rivojlanishi bilan: