Seminar ishtirokchilar Nurafshon shaharchasidagi aholi xonadonlarida ham bo‘lib, “Sayxunobod tajribasi” asosida shaxsiy tomorqa xo‘jaliklarida yerdan samarali foydalanish, qo‘shimcha tarmoqlarni tashkil qilish orqali oilalar daromadini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Seminar ishtirokchilari jasoratli va mehnatkash ayol — Shakarjon Xo’janiyozovaning uy muzeyini borib ko‘rdi
Seminar ishtirokchilarining keying manzili Beruniy mahallasida joylashgan tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqaruvchi “Inflow” MCHJ hamda ip-kalava ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Kobotex” MCHJ korxonalari bo‘ldi.
Xalq deputatlari Shirin shahar Kengashi deputati M.Salimova “Mirzo Ulug‘bek” mahallasida o‘rganish olib bordi.
O‘rganishda deputat mahalla yettiligi a’zolari bilan ishchi uchrashuv o‘tkazdi. Muloqot asosan hududda olib borilayotgan ijtimoiy ishlar, profilaktik faoliyat va mahalla boshqaruvining kundalik vazifalari yuzasidan bo‘ldi.
Yig‘ilishda birinchi navbatda ehtiyojmand oilalarni aniqlash, “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari”da qayd etilgan fuqarolar bilan ishlash holati muhokama qilindi. Deputat ushbu ro‘yxatlarning amalda to‘g‘ri yuritilishi, manzilli yordam ko‘rsatishi bo‘yicha qilingan ishlar bilan tanishdi.
Shuningdek, mahalladagi xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi va yettilik a’zolarining o‘zaro hamkorligi, jinoyatchilikning oldini olish, ijtimoiy huquqbuzarliklarni barvaqt aniqlash kabi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida deputat mahalla yettiligi bilan hamkorlikni doimiy asosda davom ettirish, mavjud muammolarni joyida hal etish uchun birgalikdagi harakatlarni kuchaytirish lozimligini bildirdi.