Халқ депутатлари вилоят Кенгаши раиси Ш. Абдурахмановнинг хокимлик соатида берган топшириғига асосан, Бўстон туман Кенгаши депутатлари хам ўз сайлов округи худудидаги махаллалар ишчи гурухи таркибида оилаларни ижтимоий ҳолатини ўрганиш, камчилик ва муаммоларини бартараф этиш ва хатловдан ўтказмоқда
Мамлакатимизда халқ билан мулоқот қилиш ва аҳоли муаммоларини ўрганиш ҳамда уларга ечим топишда маҳаллабай ишлаш тизими йўлга қўйилди. Бу бежиз эмас. Зеро, мазкур механизм ҳар бир инсоннинг дардини тинглаш, жамият барқарорлиги ҳамда фаровонлиги мезонларини ҳаётга татбиқ этиш имкониятини беради.
Бинобарин, мазкур жараёнда ҳар бир соҳа масъулларининг иштироки ва аралашуви муҳим жиҳатдир. Жойларда олиб борилаётган маҳаллабай ишлаш механизмининг ҳам муҳим асосини ана шу тамойил — барча соҳа вакилларининг ҳамжиҳат бўлиб, ҳудудлардаги масалаларни ечишга комплекс ёндашиши тушунилади.
— Ўрганишлар давомида, мазкур ҳудуддаги маҳаллада 534 та хонадон, 802 та оила мавжуд бўлиб, жами 2200 та аҳоли истиқомат қилади,
- Шулардан келиб чиқиб, 3-секторда жойлашган ушбу маҳаллада ишчи гуруҳ ташкил этилиб, уйма-уй юриш орқали фуқароларнинг 56 та муаммоси аниқланди. Улардан 49 таси ҳал этилди.