Эҳтиёжманд одамларни қўллаб-қувватлаш бу том маънода конститутциямизда белгиланган “ижтимоий давлат” тамойилларига мувофиқ  Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида бўлиб ўтган Рамазон ойида эҳтиёжманд аҳолининг ижтимоий ҳимоясини янада кучайтириш масалаларига бағишланган йиғилишда бир қанча муҳим масалаларни эътироф этиш керак. Эҳтиёжманд одамларни қўллаб-қувватлаш бу том маънода конститутциямизда белгиланган “ижтимоий давлат” тамойилларига мувофиқ холда қадриятлар билан интеграция қилинганлиги ва уйғунлашганлигига яққол мисолдир. Бу айнан Рамазон ойида шу ойга ҳос бўлган маънавий қадриятларни давлат томонидан иқтисодий тамойиллар билан бойитилганлигини кўришимиз мумкин. Бу давлатнинг халқ билан бирга эканлигини, давлат ва дин муносабатларида ўзаро ҳамкорлик, яқинлик бор эканлигини кўрсатади. Бундан ташқари аёл ва қизларимизни, ёшларимизни ва аҳолининг турли қатламларини ёт ғоялардан ҳимоя қилишда фақатгина жазо ва таъқиқ эмас, балки уларга тўғри йўлни кўрсатиш, жаҳолатга қарши маърифат билан курашиш энг устувор вазифалар эканлигини англашишимиз кераклигини тушунамиз.
Яна бир гап, бу йиғилиш ўзига ҳослиги билан том маънода тарихийлиги билан ажралиб туради десак муболаға бўлмайди. Бир сўз билан айтганда йиғилишда кўтарилган энг устувор масала инсон қадри улуғ деган ғояга асосланяпти. Бу давлат раҳбарини дин соҳасидаги сиёсатидаги тенглик ва бағрикенглик тамойиллари нақадар ҳамоҳанг эканлигини кўришимиз мумкин.
Албатта бу рамазон ойида мана шу лойиҳа сабабли қанчадан-қанча ҳонадонларга яхшилик кириб боради, қанчадан-қанча инсонлар хурсанд бўлади ва қанчадан-қанча эхтиёжманд оиларга амалий ёрдам бўлади. Бу эзгу ишлар натижасида юртимизга яна ҳам яхшилик, эзгулик ва барака киради.