Respublikada oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 16.02.2024 yildagi PF-36-son Farmonining tumandagi ijrosi o‘rganildi.
Xalq Deputatlari Gʻallaorol tuman Kengashi kotibiyati mudiri B.Qorajonov O‘zbekiston Respublikasining oziq-ovqat xavfsizligi va sog‘lom oziqlanishni ta’minlashning 2030 yilgacha mo‘ljallangan STRATEGIYASIda belgilangan chorvachilik tarmoqlarini barqaror rivojlantirish uchun naslchilik ishlarini jadallashtirish vazifasining ijrosi tumandagi “Roxat” fermer xo‘jaligi misolida o‘rgandi. Xo‘jalik Chorvachilik yo‘nalishida faoliyat yuritib, shviss zotli qoramol boqishga ixtisoslashgan. Ayni kunda xo‘jalikda 140 bosh qoramol parvarishlanib, veterinariya va sanitariya talablariga to‘liq rioya qilinmoqda.Fermer xo‘jaligida 10 nafar doimiy va 15 nafar mavsumiy ish o‘rni yaratilgan. Kelgusida chorva bosh sonini oshirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish rejalashtirilgan.