Xalq deputatlari Bag'dod tumani Kengashining yettinchi chaqiriq o‘n to‘rtinchi sessiyasi bo'lib o'tdi.
Xalq deputatlari Bag'dod tumani Kengashining yettinchi chaqiriq o‘n to‘rtinchi sessiyasida quyidagi masalalar ko'rib chiqildi:
1. Tuman hokimi G‘Soliyevning tumanni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining eng muhim va dolzarb masalalari, shu jumladan budjetning daromadlar bazasini oshirish va yangi ish o‘rinlari barpo etish yuzasidan hisoboti.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvar kungi “2025-yilda Respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-1-son Qarori ijrosi hamda korrupsiyani oldini olish yuzasidan Bag‘dod tumani prokurori A.Muxtorov axboroti.
3. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 16-dekabrdagi “Farg‘ona viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish hamda investitsiya va tadbirkorlik muhitini yanada yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-440-sonli qarori ijrosi yuzasidan tuman hokimi o‘rinbosarlari U.Maxmudov, Q.Mirtazaqulov, A.Ashurov, U.Yigitaliyev, X.Qambarova, O.Xalimovlarning hisobotlari.
4. Bag‘dod tumanida ish o‘rinlarining eng kam sonini belgilash to‘g‘risida tuman hokimining birinchi o‘rinbosari U.Maxmudovning hisoboti.
5. 2025-yil 1-choragida jamoatchilik fikri asosida shakllantirilgan tadbirlarni moliyalashtirishga yo‘naltirilgan mablag‘lar yuzasidan tuman hokimining birinchi o‘rinbosari U.Maxmudovning hisoboti.
6. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 30-yanvardagi “Aholini ijtimoiy himoya qilish tizimini moliyalashtirish tartib-tamoillarini takomillashtirish to‘g‘risida”gi PF-17-sonli farmoni asosan tuman hokimligi huzurida tashkil etilgan “Infratuzilma va ijtimoiy barqarorlik” jamg‘armasi mablag‘larini yo‘naltirish to‘g‘risida tuman hokimining birinchi o‘rinbosari U.Maxmudovning hisoboti.
7. Tuman ichki ishlar bo‘limi boshlig‘i F.Xayitovning huquqbuzarliklarning oldini olish va ularning profilaktikasi holati to‘g‘risida hisoboti.
8. Tuman ichki ishlar bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari I.Melboyevning tumanda jamoat xavfsizligi ta’minlash haqida hisoboti.
9. Bag‘dod tuman Adliya bo‘limi boshlig‘i F.Mamajonovning 2025-yil 3-choragi davomida tumanda davlat organlari va tashkilotlarida norma ijodkorligi, huquqni qo‘llash amaliyoti hamda huquqiy targ‘ibot va ma’rifat bo‘yicha olib borilgan ishlar holati yuzasidan axboroti.
10. Bag‘dod tumanida suv istemolchilariga 2025-2026-yil kuz-qish (novegetatsiya) davri uchun suv olish limitlarini belgilash to‘g‘risida Bag‘dod tumani “Suv yetkazib berish xizmati” DM direktori X.Maxkamovning hisoboti.
11. Tumanda ekologik madaniyatini yuksaltirish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijasi, shuningdek, hududlarda atrof-muhitning holati yuzasidan Farg‘ona viloyati Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi Bag‘dod tumani bo‘limi boshlig‘i T.Beknazarovning hisoboti.
12. Bag‘dod tumani hokimligida qonunchilik hujjatlari va topshiriqlarning ijro holati yuzasidan tuman hokimligi Ijro intizomi nazorati bosh mutaxassisi A.Xojiboyevning hisoboti.
13. Xalq deputatlari Bag‘dod tumani Kengashining 2025-yil 21-fevraldagi “Bag‘dod tumanida O‘zbekiston Respublikasining “O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish to‘g‘risida”gi O‘RQ-937-son Qonuni ijrosini ta’minlash to‘g‘risida”gi VII-5-24-11-152-K/25-sonli qarori 1-ilovasiga o‘zgartirish kiritish to‘g‘risida.
14. Boshqa masalalar.