Хorijda ishlayotgan yurtdoshlarimizni Vatanga qaytarish va ularni ehtiyojidan kelib chiqib oilasi va o‘zlari uchun munosib sharoit yaratish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Ma’lumki, 2024 yil 4 aprelda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Mehnat migratsiyasi jarayonlarini takomillashtirish hamda xorijda vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-59-sonli Farmoni qabul qilingan.
Unda eng avvalo hududlardagi oila a’zolari хorijda bo‘lganlarni xonadonbay o‘rganish ularni yashash sharoiti, oylik daromadi va yurtimizga qaytarish choralari bo‘yicha vazifalar belgilangan.
Shunga ko‘ra, viloyat Mahallani qo‘llab-quvvatlash Kengashi raisi o‘rinbosari M.Nishanov hamda Xalq deputatlari Andijon shahar Kengashi raisi, shahar hokimi G‘ofurjon Abdurahmonov va biriktirilgan mas’ul rahbarlar tomonidan Andijon shahridagi barcha mahalla yettigi hodimlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.