Hududiy birdamlik natijasi: Kanal tozalandi, muammo bartaraf etildi.
O‘zbekiston Respublikasida olib borilayotgan islohotlarning asosi – mahallani boshqarishda fuqarolarning ishtirokini kuchaytirish, “mahalla yettiligi” faoliyatini mustahkamlash va deputatlar bilan hamkorlikda muammolarga joyida yechim topishga qaratilgan.
Shu nuqtai nazardan, Termiz tumani “M.Eshtemirov” mahallasida namuna bo‘la oladigan muhim amaliy ish amalga oshirildi. Aholi murojaatiga ko‘ra, mahalla hududidan o‘tuvchi kanalning loyqa, begona o‘tlar va chiqindilar bilan to‘lib qolgan qismi tuman aholisiga ko‘pdan beri tashvish tug‘dirayotgan edi. Bu holat, ayniqsa, sug‘orish mavsumida suv oqimini to‘sib, ekinlarga salbiy ta’sir ko‘rsatardi.
Birdamlik bilan amalga oshirilgan ish.
Ushbu muammoni bartaraf etish maqsadida Termiz tuman hokimi Sh.Nazarov, tuman deputati A.Avliyakulov hamda mahalla yettiligi va mahalla faollari hamda tegishli tashkilot rahbarlari ko‘magi bilan ushbu tashabbuslar amalga oshirilmoqda.
Aholining faol ishtiroki va minnatdorchiligi.
Kanalni tozalash jarayonida oddiy fuqarolar ham befarq bo‘lmadi. Ko‘plab mahalla aholisi ko‘ngilli ravishda ishchi kuchi bilan yordam berdi, texnika harakatiga qulaylik yaratildi, chiqindilarni tashishda faol ishtirok etdi.
Xulosa: birlikda kuch bor
Bu ishlar shuni ko‘rsatmoqdaki, mahalla, deputat va fuqarolarning hamkorligi mavjud bo‘lsa, eng og‘ir muammolarni ham joyida, hal qilish mumkin. Mahalladagi muhit nafaqat obodonlashmoqda, balki o‘zaro ishonch, birdamlik va faollik mustahkamlanmoqda