YILNING ENG YAXSHI HAMSHIRALARI ANIQLANDI
“Uchquduq” madaniyat saroyida “Hamshira-2024” ko‘rik-tanlovining tuman bosqichi bo‘lib o‘tdi. Aholining reproduktiv salomatligini saqlash, bolalar va o‘smirlar sog‘lig‘ini muhofaza qilish tizimini takomillashtirish, aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish, hamshiralarning bilim darajasi va ijtimoiy faolligini yanada oshirish maqsadida har yili o‘tkazib kelinayotgan ko‘rik- tanlovning tuman bosqichida 5 nafar o‘rta tibbiyot xodimi 4 ta shart bo‘yicha bellashdi. Hamshiralik ishi keng qamrovli jarayon bo‘lib, tibbiyotning biror yo‘nalishini bu mutaxassis faoliyatisiz tasavvur etib bo‘lmaydi, - deydi Uchquduq tuman tibbiyot birlashmasi boshlig‘i Xurshid Shukurov. - Ayniqsa, shoshilinch tibbiy xizmat, reanimatsiya, operatsiya bloklarida malakali hamshiraning bilim, mahorati, tajribasi, o‘z kasbiga sadoqati bemorni sog‘lom hayotga qaytarishda
muhim omildir. Tuman tibbiyot birlashmasida faoliyat olib borayotgan 500 nafardan ortiq sharafli va mas’uliyatli kasb sohibalarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. “Hamshira-2024” tanlovi shunday muhim loyihalardan biri. Tanlovda sog‘liqni saqlash tizimida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar mohiyati hamda unda hamshiralarning o‘rni va vazifasi bo‘yicha nazariy bilimlar ham sinovdan o‘tkazildi. Yakuniy natijalarga ko‘ra, birinchi o‘rinni ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikasining tibbiy brigada patronaj hamshirasi Zuhra Ortiqova, ikkinchi o‘rinni jarrohlik bo‘limi hamshirasi Shahlo Rizaqulova va uchinchi o‘rinni shoshilinch qabul bo‘limi hamshirasi Saxoba Yuldosheva qo‘lga kiritdi.
“Hamshira-2024” tanlovining tuman bosqichida xalq deputatlari tuman Kengashi deputatlari R.Qodirova, N.Najmiddinovalar hakamlar hay’ati tarkibida ishtirok etib, ishtirokchilarni baholab bordi.
Tanlov men uchun juda ahamiyatli bo‘ldi, - deydi Zuhra Ortiqova. - Endi yanada yaxshi tayyorlanib,
viloyat bosqichida ham eng yuqori natijaga erishish uchun astoydil harakat qilaman. Tadbir so‘ngida ko‘rik-tanlovning barcha ishtirokchilariga Uchquduq tuman tibbiyot birlashmasi ma’muriyatining faxriy yorliq va esdalik sovg‘alari topshirildi. “Hamshira-2024” ko‘rik-tanlovda “Uchquduq” madaniyat saroyi san’atkorlari tomonidan ijro etilgan kuy-qo‘shiqlar davraga ko‘tarinkilik ulashdi.