📍 O‘zbekiston XDP Xonqa tuman Kengashi tashabbusi bilan "Nuroniylar" jamg‘armasi Xonqa tumani bo‘limida "Uzoq umr kaliti" mavzusida muloqot tadbiri o‘tkazildi.
Xalq deputatlari Nurobod tumani Kengashining 2023-yildagi faoliyati to'g'risida
Xalq deputatlari Nurobod tumani Kengashida bugungi kunda 29 nafar deputatlar faoliyat yuritayotgan boʻlib, tuman Kengashi deputatlaridan 21 nafarini erkaklar, 8 nafarini ayollar tashkil etadi.
2023-yil davomida xalq deputatlari Nurobod tumani Kengashi tomonidan 15 marotaba sessiyalar oʻtkazilgan va ushbu sessiyalarda 122 ta masala koʻrib chiqilgan. Oʻtkazilgan sessiyalarda 89 marotaba mutasaddi tashkilot va korxona rahbarlarining hisobotlari hamda axborotlari (60 marotaba hisobot va 29 marotaba axborot) tinglangan. Sessiyalarda koʻrib chiqilgan masalalardan 4 tasi nazorat tahlil tadbirlar, 1 tasi vakolat doirasidagi, 6 tasi hokimning qarorlari tasdiqlangan, 22 tasi boshqa masalalar koʻrib chiqilgan.
Eshitilgan 60 ta hisobotlarning 1 tasi hokim hisoboti, 20 ta hokim o‘rinbosarlari, 4 ta sektor rahbarlari, 2 ta prokuror, 1 ta ichki ishlar, 5 ta moliya, 1 ta soliq, 2 ta sog‘liqni saqlash va 24 ta boshqa hisobotlar eshitilgan.
Eshitilgan 29 ta axborotdan 5 tasi Adliya, 4 ta Sud, 20 ta boshqa axborotlar eshitildi.
Yangi targ‘ib qilingan qonunlar 2 ta, o‘tkazilgan targ‘ibotlar soni 160 ta.
OAVda yoritilgan sessiyalar soni 15 ta shundan onlayn tarzida yoritilgan sessiyalar soni 15 ta.
E-qaror tizimi orqali e’lon qilingan qarorlar 122 ta, normativ-huquqiy tusdagi qarorlar 2 ta, huquqiy ekspertizadan o‘tkazilgan
qarorlar 2 ta.
Shuningdek, xalq deputatlari Nurobod tumani Kengashi deputatlari tomonidan 2023-yil davomida joylarda yechimini kutayotgan va saylovchilarni muammolarini hal etishga qaratilgan masalalar yuzasidan mutasaddi tashkilot rahbarlariga 142 marotaba deputatlik soʻrovlari yuborilgan.
2023-yil davomida tuman Kengashi deputatlari tomonidan xalq bilan 78 marotaba uchrashuvlar o‘tkazilgan, aniqlangan muammolar 156 ta, shulardan 112 tasi hal etilgan.
Yuridik va jismoniy shaxslarning jami 143 ta murojaatlar kelib tushgan bo‘lib 104 tasi hal etilgan, 39 tasiga tushuntirish berilgan.
Deputatlarning ommaviy axborot vositalaridagi 98 marotaba chiqishlari mahalliy va respublika televideniya, radio, bosma nashrlar hamda ijtimoiy tarmoqlar orqali ommaga yoritilib borilgan.