Xalq deputatlari Toshkent viloyati Kengashining navbatdagi sessiyasi boʻlib oʻtdi.
Sessiya kun tartibiga koʻra, Xalq deputatlari Toshkent viloyati Kengashining doimiy komissiyalar tarkiblari tasdiqlandi. Ish yuritish yoʻriqnomasi, kotibiyati toʻgʻrisidagi nizom ham oʻz tasdigʻini topdi.
Shuningdek, viloyat hokimi oʻrinbosari – oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshligʻi lavozimiga nomzod N. Normirzayevaning 2025-yilda xotin-qizlarning jamiyatdagi faolligini oshirish va oila institutini mustahkamlash, ijtimoiy himoyaga muhtoj xotin-qizlarni moddiy qoʻllab-quvatlash hamda ishsiz ayollarni bandligini taʼminlash boʻyicha amalga oshiriladigan maqsadli chora-tadbirlar dasturi taqdim qilindi.
Unda tomorqachilik boʻyicha 1000 ta ilgʻor xonadonga daromadi kam boʻlgan 3 200 ta xonadonlarni biriktirish orqali ularning daromadini oshirish, migratsiyada boʻlgan kam daromadli xotin-qizlarni Vatanga qaytarish va daromadli ishga jalb qilish, biznesni kengaytirish istagidagi 1 296 nafar xotin-qizlarning tadbirkorlik loyihalarini qoʻllab-quvvatlash va bu orqali yangi ish oʻrni yaratish, shuningdek, birgina ipakchilik sohasida 90 mingdan ortiq xotin-qizlarning bandligini taʼminlash reja qilingan.
Sessiya yakunida taqdimotda belgilangan chora-tadbirlarni saylangan okruglarida bajarilishida amaliy yordam koʻrsatish tavsiya etildi.