📌 Azamat mahallasida yirik infratuzilma ishlari davom etmoqda
Xalq deputatlari Ishtixon tuman Kengashi deputatlari tomonidan Azamat mahallasi hududida amalga oshirilayotgan loyihalarning ijrosi joyiga chiqib o‘rganildi. O‘rganish jarayonida bajarilgan ishlar ko‘lami, sifati hamda belgilangan muddatlarga rioya etilishi atroflicha tahlil qilindi.
Mazkur loyihalar doirasida mahallada 300 dan ortiq beton tayanch ustunlari o‘rnatilib, elektr ta’minoti tizimini yanada barqaror va xavfsiz holatga keltirish bo‘yicha muhim qadam qo‘yildi. Bu esa nafaqat xonadonlarni uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlash, balki kelgusida ko‘cha yoritish tizimini yaxshilash hamda zamonaviy kommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish uchun ham mustahkam zamin yaratadi.
Shuningdek, mahalladagi ichki yo‘llarda shag‘allashtirish ishlari yakuniga yetkazilib, ularni asfaltlashtirish ishlari bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda. Yo‘llarning ta’mirlanishi hudud infratuzilmasini tubdan yaxshilashga xizmat qiladi. Ayniqsa, yomg‘irli mavsumda yuzaga keladigan muammolar — loy, chang va harakatlanishdagi qiyinchiliklar sezilarli darajada kamayadi. Bu esa aholining kundalik hayotiga qulaylik olib kiradi.
Asfalt yo‘llar qurilishi natijasida mahallada transport harakati yanada xavfsiz va ravon bo‘ladi. Tez tibbiy yordam, yong‘in xavfsizligi hamda boshqa tezkor xizmatlarning manzilga o‘z vaqtida yetib borish imkoniyati kengayadi. Shu bilan birga, tadbirkorlik faoliyati uchun ham qulay sharoit yaratiladi — mahsulot va xizmatlarni yetkazib berish tizimi yaxshilanadi, bu esa hudud iqtisodiy faolligining oshishiga turtki beradi.
Umuman olganda, amalga oshirilayotgan mazkur loyihalar mahalla infratuzilmasini modernizatsiya qilish, aholi turmush farovonligini oshirish hamda hududni yanada obod maskanga aylantirishga xizmat qilmoqda. Deputatlar tomonidan olib borilgan monitoring ishlari esa har bir loyihaning sifatli va samarali amalga oshirilishini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.