O‘zbekiston–AQSH munosabatlarida yangi sahifa: hamkorlikning mahalliy hayotdagi ifodasi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Vashingtonga rasmiy tashrifi O‘zbekiston–AQSH munosabatlarining yangi bosqichini belgilab berdi. Bu tashrif nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy, ta’limiy va texnologiya sohalaridagi hamkorlik uchun ham keng imkoniyatlar eshigini ochdi.
O‘zaro hurmat va manfaat tamoyili — hamkorlik poydevori
So‘nggi yillarda O‘zbekiston tashqi siyosatida muvozanat va ochiqlik tamoyillari asosiy yo‘nalish sifatida namoyon bo‘lmoqda. Prezident Mirziyoyevning AQSHga tashrifi ham ana shu siyosatning mantiqiy davomi bo‘ldi. Suhbat va uchrashuvlar jarayonida ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar o‘zaro hurmat va teng manfaat tamoyiliga asoslanishi ta’kidlandi.
Bu yondashuv nafaqat yuqori darajada, balki mahalliy miqyosda ham sezilarli natijalar berishi kutilmoqda.
Hamkorlik loyihalari — mahalladagi o‘zgarishlar boshlanishi
Tashrif doirasida qator iqtisodiy va ijtimoiy sohalarda muhim kelishuvlar imzolandi. Eng muhimi, bu kelishuvlar orqali Amerika kompaniyalari va ta’lim muassasalari O‘zbekistonning turli hududlarida — jumladan, mahallalarda ham — hamkorlik loyihalarini amalga oshirishga qiziqish bildirmoqda.
Masalan:
• Qishloq xo‘jaligi va suv tejamkorligi bo‘yicha AQSH tajribasini joriy etish mahallalarda fermerlar samaradorligini oshirishga yordam beradi;
• Ta’lim va yoshlar sohasidagi grantlar orqali mahalliy yoshlar xalqaro imkoniyatlarga yetishi osonlashadi;
• “Smart mahalla” dasturi doirasida axborot texnologiyalarini joriy qilish orqali aholining davlat xizmatlaridan foydalanishi yengillashadi.
Jahon tajribasi — mahalliy rivojlanish uchun dastak
O‘zbekistonning har bir mahallasidagi farovonlik mamlakat tashqi siyosati bilan chambarchas bog‘liq. AQSH bilan hamkorlikning kengayishi yangi texnologiyalar, innovatsion yechimlar va zamonaviy boshqaruv tajribasini mahalliy hayotga olib kiradi.
Bu esa aholining turmush darajasini oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va yoshlar uchun kelajak imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.
Xulosa o‘rnida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Vashingtonga tashrifi — bu rasmiy vizitdan ko‘ra kengroq ahamiyatga ega siyosiy voqelikdir. U O‘zbekiston–AQSH munosabatlarining strategik mazmuniga yangi qirra qo‘shdi. Eng muhimi, bu hamkorlik natijalari nafaqat Toshkentda, balki har bir mahallada, har bir oila hayotida o‘z ifodasini topishi kutilmoqda.