“Kambag‘allikdan farovonlik sari”
Xalq deputatlari Oltinsoy tuman Kengashi deputati Tavasharov Xamro Ziyayevich tashabbusi bilan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 23 sentyabrdagi PQ–143-sonli “Kambag‘allikni qisqartirish va aholi turmush farovonligini oshirish borasidagi chora-tadbirlarni yangi bosqichga olib chiqish to‘g‘risida”gi Farmoni hamda PQ–330-sonli “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturini amalga oshirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risidagi Qaroriga muvofiq, tumandagi mahallalarda xonadonlar kesimida o‘rganish ishlari olib borilmoqda.
Mazkur o‘rganishlar asosida aholining ijtimoiy-iqtisodiy holati tahlil qilinib, ularni kambag‘allikdan chiqarish, bandligini ta’minlash, kasb-hunarga yo‘naltirish va daromad manbalarini yaratishga qaratilgan aniq choralar ko‘rilmoqda. Bu jarayonda mahallabay ishlash tamoyili asosida samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilib, har bir ehtiyojmand oilaga individual yondashuv asosida yordam berilmoqda.