“Ona tabiatni asrash – barchamizning burchimiz!”
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 15-maydagi PQ-184-sonli qarori bilan tasdiqlangan “2030-yilgacha bo‘lgan davrda aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish konsepsiyasi ” doirasida yurtimizda ekologik tarbiyani erta yoshdan boshlab shakllantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ayni shu ezgu maqsad yo‘lida Zomin tumanida muhim tadbir o‘tkazildi.
“Yoshlar bizning kelagimiz ” shiori ostida tashkil etilgan ushbu tadbirda Zomin milliy tabiat bog‘i, O‘zbekiston Ekologik partiyasi Zomin tuman kengashi,  Yulduzcha bolalar oromgohi tarbiyachilari va yoshlar faollar ishtirokida tadbir o'tkazildi.
Tadbirda  atrof-muhitni muhofaza qilish, suv resurslarini tejash, daraxt va o‘simliklarni asrash hamda ekologik madaniyatni shakllantirish mavzularida tushunnchalar berilib o'tilib.
Bu kabi tashabbuslar nafaqat yosh avlodda ekologik madaniyatni oshiradi, balki ularning tabiatga nisbatan mehr-muhabbat hissini mustahkamlaydi. Ayniqsa, bolalar oromgohida o'tkazilishi  ekologik tadbirlar bolalarning ongiga “Biz tabiatning bir bo‘lagimiz” degan yuksak tushunchani singdiradi.
Ekologik madaniyatning bolalardanoq shakllanishi esa kelajakda yanada barqaror va yashil taraqqiyot sari muhim qadam bo‘lib xizmat  qiladi.