Xalq deputatlari Ellikqal’a tumani Kengashi Mahalliy byudjet, tadbirkorlikni rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish masalalari bo‘yicha doimiy komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tidi unda Ellikqal’a tumani hokimining birinchi o‘rinbosari B.K.Alimovning O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 10-sentabrdagi “Alohida tuman (shahar) va mahallalarni aholining yashashi va tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanishi uchun namunali hududga aylantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ-298-son qarori ijrosini ta’minlash hamda Ellikqal’a tumanini 2026-yil davomida amalga oshiriladigan loyihalar uchun zarur infratuzilmaviy shart-sharoitlar yaratish hamda tumandagi og‘ir toifadagi mahallalarning ixtisoslashuvini chuqurlashtirishga qaratilgan manzilli dasturlarni tasdiqlash to‘g‘risida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 30-yanvardagi “Aholini ijtimoiy himoya qilish tizimini moliyalashtirish tartib-taomillarini takomillashtirish to‘g‘risida”gi PF-17-sonli Farmoniga asosan tashkil etilgan “Infratuzilma va ijtimoiy barqarorlik” jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan mablag‘ ajratish to‘g‘risida, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining 2026-yil 7-fevral kungi Qoraqalpog‘iston Respublikasi budjetining 2026-yil 1-yanvar holatiga aniqlangan erkin qoldiq mablag‘lari hisobidan Ellikqal’a tumani mahalliy budjetiga ajratilgan qismini tasdiqlash to‘g‘risidagi masalalar ko‘rib chiqilib sessiya kun tartibiga kirtilishi ma’qullandi.