21 oktabr – O‘zbek tili bayrami kuni
Milliy o‘zligimiz timsoli
Til va nutq masalasi qadimdan millat ma’naviyati va madaniyati takomilining bosh omillaridan biri bo‘lib kelgan.
Bugun Ona tilimizning qadri, qimmati tiklangan, maqomiga yarasha darajaga ega bo‘lgan kun. Tilimizning bugunga qadar omon-eson kelishining asosiy boisi xalqimizning o‘z ona tilini jonidan sevishi, ardoqlashidadir.
Inson uchun kindik qoni tomgan Vatani, dunyoga keltirib voyaga yetkazgan ota-onasi qanchalik aziz va mukarram bo‘lsa, uning o‘zligi va ma’naviy olamini belgilaydigan ona tili ham shunchalik qadrli va mo‘tabardir.
Darhaqiqat, odamzot qalbidagi jamiki olijanob fazilatlar ona tilining betakror mo‘jizasi, sehri va jozibasi bilan kamolga yetadi. Xalqimiz tafakkurining tiniq ko‘zgusi bo‘lgan bu bebaho xazinani asrab-avaylash va rivojlantirish bugungi kundagi eng sharafli vazifalarimizdan biridir.
Bugun Boysun tumanidagi markaziy madaniyat uyida 21-oktabr-o‘zbek tili bayrami kuni munosabati bilan tantanali bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Bayram tadbirida tuman hokimligi, Xalq deputatlari tuman Kengashi deputatlari, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi, maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi, faxriylar, faollar hamda yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirda tuman madaniyat bo’limi hamda iqtidorli o’quvchilar tomonidan o‘zbek tilini madh etuvchi she’r, ruboiy va g‘azallar, kuy qo‘shiqlar ijro etilib, tadbir qatnashchilariga bayramona kayfiyat ulashildi.