Dafn etish joylari va xizmatlari bo‘yicha tariflarni tasdiqlash
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 23 iyundagi “Mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlari faoliyatini 2030 yilgacha rivojlantirish Konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF-98-sonli Farmoniga ko‘ra, dafn etish infratuzilmasi – bu mahalliy jamoat munosabatlarining mavzusi, ammo bu vakolatni deputatlarga topshirish katta ma’no kasb etadi.
Birinchidan, deputat bu sohadagi tariflar belgilanganda, jamoatchilikka hisob beradi. Ikkinchidan, har bir hudud uchun uning diniy va madaniy talablarini yuksak darajada himoya qilish vazifasi o‘zaro bog‘liq.
Deputat bu vakolatdan foydalanganda, yoshlаr, kattalar, turli jamoalar bilan ochiq muhokamalar o‘tkazib, tarifni shakllantirish jarayonida “ijtimoiy ta’sir”ni hisobga oladi. Bu esa mahalliy norma-ijodkorlikning diapazonini kengaytirish, fuqarolarni qarorlar qabul qilishda faol ishtirok etishga jalb qilish borasida samarali vositaga aylanadi.
Natijada bu soha orqali deputatlar – faqat muayyan tarifgina emas, balki qadriyatlarni, salomatlikni, ekologik jarayonlarni ham nazorat qiladigan mas’ulga aylanadi.