Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining 2025-yil 14-yanvardagi “Hududlarni rivojlantirish hamda aholi muammolarini hal etishda mahalliy Kengashlar deputatlari va senatorlarning "mahalla yettiligi" bilan o‘zaro hamkorligini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi KQ-35-V-sonli qarori qabul qilindi. Mazkur qaror bilan hududlarni rivojlantirishga qaratilgan dasturlar ijrosini samarali nazorat qilish hamda mahallalardagi muammolarni hal etish bo‘yicha hamkorlik yo‘nalishlari belgilab berildi.
Deputat va “mahalla yettiligi” bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining mazkur qarori ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yil 15-mart kuni Хalq deputatlari G'ijduvon tuman Kengashining 29-“Xo‘jai Jahon” saylov okrugi deputati Faxriddin Ashurov o‘z saylov okruglarida joylashgan “G‘alaba” mahalla fuqarolar yig‘inida bo‘lib, aholi muammolari va “mahalla yettiligi”ning faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Hududni rivojlantirish, aholi bilan muloqot samaradorligini yanada oshirish orqali ularning muammolarini hal etishda deputat va “mahalla yettiligi” bilan o'zaro hamkorligini yo'lga qo‘yish, ushbu hamkorlik natijasida mahalladagi qator muammolar bartaraf etish, hududni rivojlantirishga qaratilgan dasturlar ijrosi yuzasidan jamoatchilik nazoratini olib borish vazifalari belgilandi.
Mahallada aniqlangan holatlar bo‘yicha mutassadilarga kerakli tavsiyalarni berdi.