Retseptsiz beriladigan dori vositalari bo‘yicha qonunchilik normalari
✔️“Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq, retseptsiz beriladigan dori vositalari to‘g‘risidagi ma’lumot ularning tibbiyotda qo‘llanilishiga doir yo‘riqnomalarda belgilanadi. Yo‘riqnomalar dori vositasining tarkibi, qo‘llanish ko‘rsatmalari, dozalash tartibi va ehtimoliy yondosh ta’sirlarini o‘z ichiga oladi.
✔️Shuningdek, bunday dori vositalari Tibbiyot amaliyotida qo‘llanilishiga ruxsat etilgan dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika davlat reyestrida qayd etiladi. Reyestr preparatlarning qonuniy muomalada bo‘lishini va ularning rasmiy tasdiqdan o‘tganligini ta’minlaydi.
✔️Ushbu tartib dori vositalarining xavfsiz va maqsadga muvofiq qo‘llanilishini ta’minlashga, shuningdek farmatsevtika sohasidagi davlat nazoratini kuchaytirishga xizmat qiladi.