Tuman Kengashi deputatlari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha o‘rganish tadbiri o‘tkazildi
Xalq deputatlari Termiz tuman Kengashi deputatlari G. Shafoatova va K. Abdullayeva tomonidan tumandagi tashkilotlarda korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati ijrosini o‘rganish ishlari izchil davom ettirilmoqda. Shu doirada deputatlar Termiz tuman Kambag‘allikni qisqartirish va bandlikka ko‘maklashish bo‘limida bo‘lib, tashkilotda halollik tamoyillariga amal qilinishi, ichki nazorat tizimi va mas’uliyat standartlarining amaldagi holatini o‘rgandilar.
Tadbir davomida bo‘limdagi ichki nazorat mexanizmlari, xizmat ko‘rsatish jarayonlarida xodimlar tomonidan halollik va odob-axloq me’yorlariga rioya etilishi, mavjud kamchiliklar va ularning sabablari o‘rganilib, tahliliy xulosa chiqarildi.
O‘rganish natijasida ayrim yo‘nalishlarda takomillashtirishga ehtiyoj mavjudligi aniqlanib, ularni bartaraf etishga qaratilgan quyidagi chora-tadbirlar taklif etildi:
• ichki nazorat tizimini yanada mustahkamlash va uning amaliy samaradorligini oshirish;
• xodimlar o‘rtasida halollik, xizmat madaniyati va professional intizomga doir qo‘shimcha o‘quv-treninglarni tashkil etish;
• korrupsiya, manfaatlar to‘qnashuvi va nojo‘ya holatlarning oldini olish bo‘yicha doimiy monitoring va profilaktika mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish.
Tashkilot rahbariyati deputatlar tomonidan bildirilgan tavsiyalarni qo‘llab-quvvatlab, ularni amaliyotga joriy etish bo‘yicha mas’ullarga tegishli topshiriqlar berdi.
Natijada, bo‘lim faoliyatida shaffoflikni kuchaytirish, xizmatlar sifati va samaradorligini oshirishga qaratilgan muhim vazifalar belgilandi.