1-dekabr – Xalqaro OITSga qarshi kurashish kuni
1-dekabr butun dunyoda Xalqaro OITSga qarshi kurashish kuni sifatida nishonlanadi. Ushbu sana 1988-yilda Butunjahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (BSST) va BMTning OIV/OITS dasturi tashabbusi bilan joriy etilgan bo‘lib, uning maqsadi OIV/OITS bo‘yicha jamoatchilik xabardorligini oshirish, profilaktika ahamiyatini eslatish va virus bilan yashayotgan insonlarni qo‘llab-quvvatlashdir.
Xalqaro kun har yili alohida shior ostida o‘tkazilib, dunyoning ko‘plab mamlakatlarida ma’rifiy tadbirlar, sog‘liqni saqlash aksiyalari va jamiyatni ogohlikka chorlovchi kampaniyalar tashkil etiladi.
OITSga qarshi kurashish kuni OIV epidemiyasiga qarshi global hamkorlikni kuchaytirish, uning tarqalishini kamaytirish hamda stigma va kamsitishlarga barham berishga qaratilgan xalqaro harakatlar ramzi sifatida e’tirof etiladi.