Munosabatlar o'zaro ishonchga asoslangan
Diplomatik aloqalar o’rnatilgan 1992 yildan buyon O’zbekiston va Vengriya munosabatlari sifat jihatdan rivojlaniosh bosqichiga ko’tarilib, manfaatli hamkorlikning yangi istiqbollari ochilmoqda, ikki tomonlama hamkorlik sezilarli darajada faollashdi. Birgalikdagi intilish va amaliy ishlar natijasi o’laroq bu sheriklik yildan-yilga mustahkamlaniq bormoqda.
Ikki mamlakat tashqi siyosat idoralari o’rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlar mexanizmi samarali ishlashi natijasida yuqori darajadagi tashriflar faollashdi.
Keyingi yilarda mamlakatlar o'rtasida savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik izchil o'sib boryapdi. Buni o’zaro tovar ayirboshlash hajmining 3 baravariga ortganida ham ko’rish mumkin. O’zbekistonning Vengriyaga eksporti asosini to’qimachilik xizmatlar, oziq-ovqat, plastmassa va undan tayyorlangan mahsulotlar tashkil etadi.