O‘zbekiston–2030 strategiyasi: Navoiy shahri taraqqiyotining yangi bosqichi
Bugungi kunda mamlakatimiz Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida qat’iy va izchil islohotlarni amalga oshirmoqda. Shu jarayonning mantiqiy davomi sifatida qabul qilingan O‘zbekiston–2030 strategiyasi xalq farovonligini oshirish, iqtisodiyotni barqaror rivojlantirish va inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan muhim dasturiy hujjatdir.
Mazkur strategiyada belgilangan ustuvor yo‘nalishlar nafaqat respublika miqyosida, balki har bir hudud, xususan, Navoiy shahri taraqqiyotida ham muhim ahamiyat kasb etadi. Navoiy — sanoat salohiyati, innovatsion imkoniyatlari va geografik joylashuvi bilan mamlakat iqtisodiyotida alohida o‘rin tutadi.
Inson qadri va ijtimoiy rivojlanish
O‘zbekiston–2030 strategiyasining markazida inson qadri turadi. Navoiy shahrida aholini munosib ish o‘rinlari bilan ta’minlash, kambag‘allikni qisqartirish, yoshlar va xotin-qizlar bandligini oshirish ustuvor vazifalardan hisoblanadi. Ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar aholining hayot sifati yaxshilanishiga xizmat qilmoqda.
Deputat sifatida biz mahallalar kesimida muammolarni o‘rganish, aholi bilan ochiq muloqot qilish orqali davlat dasturlarining joylarda to‘liq va samarali ijro etilishiga alohida e’tibor qaratmoqdamiz.
Iqtisodiy o‘sish va sanoat taraqqiyoti
Navoiy shahri — yirik sanoat markazi. Strategiyada belgilangan iqtisodiy o‘sishni jadallashtirish, eksport salohiyatini oshirish, xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash kabi vazifalar shahrimiz uchun ayniqsa dolzarb.
Navoiy erkin iqtisodiy zonasi faoliyatini kengaytirish, yangi investitsiya loyihalarini jalb etish, yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish orqali yangi ish o‘rinlari yaratish strategiya maqsadlariga to‘la mos keladi.
Infratuzilma va shaharsozlik
O‘zbekiston–2030 strategiyasida zamonaviy infratuzilmani rivojlantirishga katta ahamiyat qaratilgan. Navoiy shahrida yo‘l-transport tizimini yaxshilash, jamoat transportini modernizatsiya qilish, ichimlik suvi, elektr va gaz ta’minotini barqarorlashtirish bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, shaharni obodonlashtirish, yashil hududlarni ko‘paytirish, ekologik barqarorlikni ta’minlash — aholi uchun qulay va xavfsiz muhit yaratishga xizmat qiladi.
Ochiqlik va samarali boshqaruv
Strategiyada davlat boshqaruvini isloh qilish, ochiqlik va hisobdorlikni kuchaytirish muhim vazifa sifatida belgilangan. Xalq deputatlari mahalliy kengashlari faoliyatida ochiq muloqot, jamoatchilik nazorati va raqamli texnologiyalardan foydalanish tobora kengayib bormoqda.
Navoiy shahar deputati sifatida mening asosiy maqsadim — aholi manfaatlarini himoya qilish, murojaatlar bilan ishlash va qabul qilinayotgan qarorlarning hayotga tatbiq etilishida faol ishtirok etishdan iborat.
O‘zbekiston–2030 strategiyasi — bu kelajakka ishonch bilan qarash, barqaror taraqqiyot va xalq farovonligi sari yo‘l xaritasidir. Navoiy shahri aholisi bilan birgalikda ushbu strategiyada belgilangan maqsadlarni amalga oshirish, shahrimizni yanada obod va zamonaviy maskanga aylantirish yo‘lida bor kuch-g‘ayratimizni safarbar etamiz.