Joriy yilning Aprel oyida Xalq deputatlari Baxmal tumani Kengashining ellik yettinchi sessiyasi bo‘lib o‘tdi, Sessiyada Baxmal tumanidagi xalq qabulxonasi mudiri hamda kun tartibidagi masalalarga aloqador tashkilot rahbarlari, tumandan saylangan viloyat Kengashi deputatlari, tuman Kengashi deputatlari qatnashdi. Sessiyani Xalq deputatlari tuman Kengashi raisi olib bordi. Sessiyaga muhokama etish uchun qo‘yidagi masalalar qo‘yildi:
1.Sessiya kun tartibi Xalq deputatlari tuman Kengashi deputatlari ishtirokida tuman sektor rahbarlarining kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yuzasidan xisobotlari.
2.Tuman prokuraturasining Baxmal tuman prokuraturasi tomonidan 2023 yil 3 oy davomida 2-sektor xududida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi xisoboti va boshqa masalalar muhokama qilindi.
3. Tuman ichki ishlar bo‘limining 2023- yil I-choragi davomida tuman hududida jinoyatchilik, huquqbuzarliklarning oldini olish va jamoat tartibini saqlash hamda fuqarolar xavfsizligini ta’minlash holati to‘g‘risidagi hisoboti.
4. Baxmal tuman adliya bo‘limi tomonidan tumanda norma ijodkorligi hamda huquqni qo‘llash
amaliyoti holati bo‘yicha 2023-yil 1-choragi davomida amalga oshirgan ishlari to‘g‘risida axboroti.
5. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 10-fevraldagi “Qonunchilik hujjatlari ijrosini samarali tashkil etishda davlat boshqaruvi organlari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari rahbarlarining shaxsiy javobgarligini kuchaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6166-sonli Farmonida belgilangan vazifalarning ijrosi haqidagi axborot va xisobotlar eshitildi. O‘tkazilgan sessiya davomida deputatlar sessiya kun tartibiga qo‘yilgan masalalar yuzasidan fikr mulohaza-larini bildirib o‘tdilar.Sessiya yakunida kun tartibidagi masalalar yuzasidan tuman Kengashi deputatlari tomonidan bildirilgan fikr va muloxazalarni inobatga olgan holda tegishli qarorlar qabul qilindi.