9-sentabr kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishi asosan ta’lim sohasiga bag‘ishlangani bejiz emas. Chunki jamiyatimizning taraqqiyoti, mamlakatimizning ertangi kuni, farzandlarimizning barkamol inson bo‘lib voyaga yetishi — aynan ta’lim sifati va ustozlar mehnatiga bevosita bog‘liq. Yig‘ilishda maktablarning yangi o‘quv yiliga tayyorgarligi, ta’lim sifatini oshirish, darsliklar va o‘qituvchilar masalasi tanqidiy tahlil qilindi.
Videoselektorda bildirilgan fikrlar menga shuni yana bir bor eslatdiki, ta’lim tizimidagi islohotlar faqat yangi binolar qurish yoki jihozlar bilan ta’minlash bilangina cheklanmasligi kerak. Asl o‘zgarishning markazida — inson omili, ya’ni o‘qituvchi shaxsi turadi. Bugungi kunda ustozning bilim va malakasi, eng avvalo, uning kasbiga bo‘lgan mehr-muhabbati yoshlarimiz ta’lim-tarbiyasining hal qiluvchi omilidir.
Shu boisdan ham, bu yig‘ilish bizga juda muhim xulosani taqdim etdi: ta’limdagi eng katta vazifa —ustozlarimizni qo‘llab-quvvatlash, ularning mehnatini qadrlash va kasbiy salohiyatini oshirishdir. Chunki o‘qituvchiga berilgan har qanday e’tibor aslida butun jamiyatning kelajagiga berilgan e’tibordir.
Shuningdek, videoselektorda darsliklarning sifatini oshirish, o‘quv jarayonini zamonaviy texnologiyalar asosida tashkil qilish masalalari ham tanqidiy muhokama qilindi. Bu o‘rinli, chunki o‘quvchilar uchun yaratilayotgan imkoniyat qanchalik keng bo‘lsa, ularning bilimi va tafakkuri ham shunchalik boy bo‘ladi.
Men deputat sifatida bu yig‘ilishdan shuni angladimki: joylarda faqatgina hisobot uchun emas, balki amalda maktablarning bugungi ahvolini kuzatib borish, o‘qituvchilar muammolariga befarq bo‘lmaslik, o‘quvchilarga yaratilayotgan sharoitni yaxshilash — bizning bevosita burchimizdir.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, har bir mas’ul shaxsning vazifasi — oddiy ota-ona va bola qalbida ishonch uyg‘otishdir. Chunki ota-ona farzandini maktabga ishonib topshiradi, u esa ertaga jamiyatimizning yetuk vakiliga aylanadi. Shu boisdan ta’limdagi har bir masala, har bir qaror — xalqimiz kelajagiga qaratilgan yondashuv sifatida ko‘rilishi lozim.
Xulosa shuki, 9-sentabr videoselektori bizni nafaqat vazifalarga, balki mas’uliyatimizni chuqur his qilishga da’vat etdi. Ta’lim tizimidagi har bir yangilik, har bir islohot — xalqimizning ertangi hayoti uchun xizmat qilishi kerak.
Endi barchamizning oldimizda yagona vazifa turibdi: ustozlar mehnatini qadrlash, farzandlarimizga munosib sharoit yaratish va ta’limda sifatni hayotiy natijaga aylantirish. Chunki kelajak maktab partasida o‘tirgan bolalar qo‘lida, ularni esa biz bugun qanday tarbiyalaymiz — ertangi kunimiz shunday bo‘ladi.