“Yangi islohotlar qishloq hayotiga nafas, dehqon qo‘liga qudrat olib kirmoqda”
Yer — xalqning eng ulug‘ boyligi, dehqonning non-quvvati, yurtimiz taraqqiyotining poydevoridir. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoevning qishloq xo‘jaligida yerdan samarali foydalanish bo‘yicha yangi tashabbuslari – aynan shu muqaddas boylikni asrab-avaylash va undan oqilona foydalanishga qaratilgan tarixiy qadamdir.
Eng muhimi, bo‘sh yerlar inson omilisiz elektron auksion orqali taqsimlanadi. Bu – korrupsiyaga qarshi dadil qadam, adolat va ishonch mezonidir.
Yangi tizimda fermer yerdan kengroq foydalanish huquqiga ega bo‘lmoqda. Endi u yerning bir qismini o‘zida saqlab qolib, qolganini boshqa ijarachiga berish imkoniyatiga ham ega bo‘ladi. Ilgari yer davlatga qaytarilib, yana auksionga chiqarilsa, endi esa to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishonchli qo‘lda qoladi. Bu — mehnatkashga ishonch, dehqonga e’tiborning amaliy ifodasi.
Yana bir tarixiy yangilik – qishloq xo‘jaligi yerlarida infratuzilma qurishga ruxsat berilishi. Endi bog‘bon o‘z bog‘ida mevani saqlaydigan muzlatkichli ombor qurishi, chorvador esa yaylovda chorva uchun zamonaviy inshoot barpo etishi mumkin. Bu – dehqonga qo‘shimcha kuch, qishloqqa zamonaviy nafas, iqtisodiyotga barqaror quvvat.
Biz, deputatlar, bu islohotlarni chuqur qo‘llab-quvvatlaymiz. Chunki bu o‘zgarishlar xalqimiz hayotini tubdan yangilaydi, qishloqda yashaydigan insonning mehnatiga haqqoniy qiymat beradi.
Shubhasiz ayta olamiz:
“Yerdan oqilona foydalanish – bu dehqonning umidi, xalqning farovonligi va yurtimizning barqaror taraqqiyotidir!”