Xalq deputatlari viloyat Kengashining navbatdagi o'n beshinchi sessiyasi 24-iyul kuni Kengashlar uyi binosida o‘tkazildi.
Sessiya ishini Kengash raisi Sh.Negmatov olib bordi. Sessiya ishida 16 ta masala ko'rib chiqildi va tegishli qarorlar qabul qilindi.
1. Payariq tumanida “Zarbdor tajribasi” asosida drayver loyihalarni birinchi bosqichda amalga oshirish holati to‘g‘risida tuman hokimi I.Jabborovning hisoboti.
2. Samarqand shahrining 3000 ming yillik tarixi doirasida qayta baholanishi masalasini ko‘rib chiqish to‘g‘risida.
3. “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining viloyatdagi ijrosi yuzasidan amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida Yoshlar ishlari agentligi viloyat boshqarmasi boshlig‘i S.Boboyevning hisoboti.
4. “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuning viloyatdagi ijrosi yuzasidan amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i A.Egamovning hisoboti.
5. Jamoat ehtiyojlari uchun yer uchastkalarini olib qo‘yilishiga ruxsat berish to‘g‘risida. (Payariq tumani).
6. Jamoat ehtiyojlari uchun yer uchastkalarini olib qo‘yilishiga ruxsat berish to‘g‘risida. (Oqdaryo tumani Shirin shaharchasi).
7. Jamoat ehtiyojlari uchun yer uchastkasini olib qo‘yish bo‘yicha taqdimot materiallarini ko‘rib chiqish va mulkdorlar bilan ochiq muhokama o‘tkazishga ruxsat berish to‘g‘risida. (Bulung‘ur tumani).
8. Jamoat ehtiyojlari uchun yer uchastkasini olib qo‘yish bo‘yicha taqdimot materiallarini ko‘rib chiqish va mulkdorlar bilan ochiq muhokama o‘tkazishga ruxsat berish to‘g‘risida. (Samarqand shahar).
9. Viloyat hokimining 2025-yil 4-iyuldagi “Samarqand viloyati mahalliy byudjetining 2025-yil xarajatlarini maqbullashtirilgan mablag‘laridan foydalanish to‘g‘risida” 210-7-0-Q/25-son qarorini tasdiqlash to‘g‘risida.
10. Viloyat mahalliy byudjetining qo‘shimcha manbalaridan foydalanish to‘g‘risida.
11. Samarqand viloyati mahalliy byudjeti xarajatlarining
2025 yilda maqbullashtirish natijasida shakllangan mablag‘larni yo‘naltirish to‘g‘risida.
12. O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalari hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish to‘g‘risida.
13. Samarqand viloyati shahar va tumanlarning ma’muriy-hududiy chegara chizig‘ini tasdiqlash to‘g‘risida.
14. Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining kredit mablag‘lari hisobidan amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan “Zarafshon havzasining irrigatsiya tizimini rekonstruksiya qilish” loyiha konsepsiyasi to‘g‘risida.
15. Samarqand viloyati kichik va yoshlar sanoat zonalarini tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan ta’mirlash to‘g‘risida.
16. Xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashining 2025-yil 25-fevraldagi “Xalq deputatlari viloyat Kengashi huzurida ekspert guruhi tashkil qilish to‘g‘risida” VII-7-23-7-0-K/25-sonli qaroriga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida.