Yangi imkoniyatlar eshigi: Yengil sanoatni rivojlantirish
Mamlakatimizda iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, sanoatni rivojlantirishga qaratilgan islohotlar jadal sur’atlarda davom etmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli qarori bilan Yengil sanoatni rivojlantirish agentligining tashkil etilishi bu boradagi muhim qadamlardan biri bo‘ldi.
Navoiy shahar Xalq deputatlari Kengashi deputati sifatida, ushbu qarorning ahamiyatini alohida ta’kidlamoqchiman. Yengil sanoat nafaqat iqtisodiyotning muhim tarmog‘i, balki aholi bandligini ta’minlash, eksport salohiyatini oshirish va hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga xizmat qiladi.
Agentlikning tashkil etilishi yangi imkoniyatlar eshigini ochadi. Xususan:
Investisiyalarni jalb qilish: Agentlik yengil sanoat korxonalariga investisiyalarni jalb qilish, yangi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va xorijiy investorlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda muhim rol o‘ynaydi.
Ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish: Zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, ishlab chiqarish jarayonlarini takomillashtirish va mahsulot sifatini oshirishga ko‘maklashadi.
Kadrlar tayyorlash: Yengil sanoat korxonalari uchun malakali kadrlar tayyorlash, o‘qitish va qayta tayyorlash tizimini takomillashtirishga e’tibor qaratiladi.
Eksportni qo‘llab-quvvatlash: Mahalliy korxonalarning eksport salohiyatini oshirish, yangi bozorlarni o‘zlashtirish va eksport geografiyasini kengaytirishga yordam beradi.
Biz, deputatlar, ushbu agentlik bilan hamkorlikda Navoiy shahrida yengil sanoatni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va aholi farovonligini oshirishga qaratilgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz.