Ko‘chmas mulkdan foydalanganlik uchun ijara to‘lovining eng kam stavkalari
“Mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlari faoliyatini 2030 yilgacha rivojlantirish Konsepsiyasi” doirasida deputatlarga mahalliy muhitni o‘rgangan holda ijara to‘lovining minimal stavkalarini belgilovchi vakolat berishni – bu yerda ratsional iqtisodiy siyosatning yangi shaklini yaratish, deya izohlash mumkin. Har bir deputat o‘z saylov okrugidagi xususiyatlarni (zamin narxi, demografiya statistikasi va infrastrukturasi holati) inobatga olib, maksimal ijara modelini shakllantiradi.
Bu vakolat ijara bozorini monopoliyadan ozod qiluvchi mexanizm sifatida xizmat qiladi. Bu faqat deputatlar emas, balki jamoatchilik vakillaridan tuzilgan ekspertlar bilan birgalikda monitoring olib borish imkoniyatini ham taqdim etadi. Natijada ijara to‘lovlari “pozitsion” iqtisodiy xavfga kam uchraydi va ijtimoiy oqillik uchun asos yaratiladi.
Shuningdek, bu vakolat deputatlarni fuqarolar buyurtmasi asosida bozorni tahlil qilishga hamda statistika va jamoat fikri kabi tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlashga undaydi. Narxi minimal stavkalarga asoslanib belgilangan bo‘lsa, mahalliy ijtimoiy ehtiyoj sohasi uchun haqqoniy mexanizmga aylanadi.