“Kuchli Kengash – hisobdor va tashabbuskor hokim” tamoyili — yangi siyosiy madaniyatga yo‘l
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasida mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlari faoliyatini 2030 yilga qadar rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”23 iyun, 2025 yildagi 98-sonli Farmon — mamlakatimiz siyosiy hayotidagi yangi bosqichni belgilab beruvchi strategik hujjatdir.
✅ Bu Farmon nafaqat mahalliy Kengashlarning tashkiliy va huquqiy asoslarini mustahkamlaydi, balki xalq vakillarining haqiqiy ta’sir kuchini yuzaga chiqaradigan, hal qiluvchi institut sifatida shakllanishiga keng yo‘l ochadi.
📣 Farmonda qayd etilgan “Kuchli Kengash – hisobdor va tashabbuskor hokim” tamoyili – bu mahalliy boshqaruvdagi mutlaqo yangi yondashuvdir. Ya’ni, xalq manfaatlari endi markaz emas, hududdagi deputatlar orqali himoya qilinadi, yechim topadi va nazorat qilinadi.
🚩 Shu nuqtali nazardan, mahalliy Kengashlar jamiyat hayotida ishtirok etuvchi emas, uni shakllantiruvchi siyosiy institut sifatida yuzaga chiqmoqda.
💡 Deputat sifatida, Farmonda xalq vakillariga berilgan yangi vakolatlar va tashabbus huquqlarini alohida ta’kidlamoqchiman: