O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi “Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda uning tizimidagi tashkilotlar faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-79-sonli Farmoni ijrosi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasida maktabgacha ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasining tumanda ijrosini ta’minlash yuzasidan olib borilayotgan ishlar hamda tumandagi maktab о‘quv dasturlarida zamonaviy fanlarga (chet tillar, IT bо‘yicha) soatlarining ajratilishi va malakali pedagoglar bilan ta’minlanganlik" holatini o'rganish bо‘yicha Xalq deputatlari Jarqo’rg’on tuman Kengashi deputatlari Ch.Yusupov tomonidan ''Deputat mahallada'' loyihasi doirasida tumandagi 19-soli ‘‘AFCHO’ ’’ va 2-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabida informatika, va chet tili о‘qituvchilari ishtirokida о‘rganishlar olib borilib, о‘rganish davomida o'qituvchi va o’quvchilarning fikrlari tinglandi. Mavjud muammolarni bartaraf etish bо‘yicha takliflar olindi. Aniqlangan muammolar o’rganilib, ularni ijobiy hal etish bo'yicha deputatlik nazorati o’rnatildi.