Shaxs daxlsizligi ta`minlash-butun dunyoda asosiy masalalardan biri. Bu masalaning yechimi – Konstitutsiya. Konstitutsiya –bu O`zbekiston Respublikasidagi adolatli va farovon hayotning asosiy tayanchi sanaladi. Konstitutsiya insonning haq-huquqlarini tushunishda mustaqil inson bo`lishida o`rni beqiyosdir. Undagi har bir modda fuqarolarning erkinligini himoya qilishga, demokratik davlat qurishga xizmat qiladi. Konstitutsiya jamiyatda turli xil ko`ngilsizliklarninig oldini olish, jinoyat, zo`rovonlikka qarshi kurashishga katta yordam beradi. Konstitutsiyadagi qonunlar davlatning fuqarolar oldidagi va fuqarolarning davlat oldidagi huquq va majburiyatlarini kafolatlovchi hujjatdir. Konstitutsiya shaxslarning mas`uliyatli bo`lishida, jamiyatdagi o`zgarishlarga nisbatan befarq bo`lmaslikka hamda har bir inson o`zida javobgarlikni his qilishida katta hissa qo`shadi.
Albatta, qonun ustuvor bo`lgan davlatda tinchlik, farovanlik va rivojlanish jadal sur`atlarda amalga oshadi.
Konstitutsiya- hayotimizning ajralmas qismi sanaladi.U davlat hayotidagi ijtimoiy iqtisodiy va siyosiy masalalarni adolatli hal qilishga xizmat qiladi.