Korrupsiyaga qarshi kurashish va xavfsizlik masalalari bo‘yicha doimiy komissiyasi yig‘ilishi bo`lib o`tdi.
Kun tartibidagi birinchi masala yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Toshkent viloyati Xalq qabulxonasi mudiri E.Kudratovning O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 17-yanvardagi “Aholi muammolari bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 5633-sonli Farmonining ijrosi bo‘yicha 2024-yil davomida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida hisoboti eshildi.
Ikkinchi masala yuzasidan O‘zbekiston Ko‘zi Ojizlar jamiyati Toshkent viloyati bo‘limining 31.01.2025-yildagi 1/01-15-sonli xatiga asosan Xalq deputatlari Bo‘ka tumani Kengashining 2025-yil 4-yanvardagi “Tumandagi ayrim yer egalariga ijara asosida ajratib berilgan yer maydonlaridan foydalanish holatlari to‘g‘risida”gi VII-4-1-10-137-K/25-sonli qarorini bekor qilish to‘g‘risidagi masala muhokama qilindi.
Uchinchi masala O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati Kengashining qarorlarini ko‘rib chiqish to‘g‘risidagi, ya`ni
Xalq deputatlari mahalliy Kengashlari sessiyalarida hududiy davlat organlari va tashkilotlari mansabdor shaxslarining hisobot (axborot)larini eshitishning namunaviy tartibini tasdiqlash to‘g‘risida;
Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashi qarorlari loyihalarini ishlab chiqish hamda ularni huquqiy ekspertizadan o‘tkazish uslubiyotini tasdiqlash to‘g‘risida;
Xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashi tomonidan Kengash so‘rovini, mahalliy Kengash deputati tomonidan deputat so‘rovini yuborish tartibini tasdiqlash to‘g‘risida;
Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari tomonidan qonunlarni ko‘rib chiqish va muhokama qilish to‘g‘risidagi namunaviy nizomni tasdiqlash haqidagi qarorlari ko'rib chiqildi va navbatdagi sessiya kun taribiga kiritish bo`yicha xulosa berildi.