Илм-фан билан шуғулланиш, янги кашфиёт ва ихтиролар яратиш игна билан қудуқ қазишдек гап
Шукрки, 2017 йил сентябрдан бошлаб Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг топшириғига биноан, барча олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари ва талабалари, мактаб, лицей, коллеж педагоглари ва ўқувчилари зудлик билан пахта далаларидан ўқишга қайтарилди. Ниҳоят мажбурий меҳнатга чек қўйилди, пахта қуллигидан қутулдик. Ўқитувчи барча ортиқча юмушдан озод этилди. Унинг олдида фақат ёш авлодни етук ва комил инсон қилиб тарбиялаш вазифаси қўйилди.
Айни пайтда машаққатли ва шарафли касб соҳибларининг маънавий ҳордиқ чиқариши, китоб ўқиб, тафаккурини ўстириши, яхши дам олиб, руҳан тетиклашиши, маънан юксалишига барча шарт-шароит муҳайё қилинмоқда. Педагогларнинг ҳақ-ҳуқуқлари ҳимояси давлат сиёсати даражасига кўтарилди. Уларнинг қадрини ошириш борасида тегишли ишлар бажарилмоқда. Мурожаатномада таклиф этилганидек, ўқитувчиларнинг мақомини, уларнинг шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилишнинг Конституцияда алоҳида белгилаб қўйилиши олиб борилаётган ишларни янада юқори даражага олиб чиқади.
Мамлакатимизда ўқитувчиларга вазифасидан ташқари иш юклайдиганларни маъмурий ва жиноий жавобгарликка тортиш бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилган ва тез орада қабул қилиниши кутилмоқда.
Педагоглар меҳнатининг қадрланиши, эъзозланиши, ижтимоий ҳимояси кучайтирилиши уларнинг кучига куч қўшмоқда. Жумладан, сўнгги йилларда педагоглар ойлик маошининг 1,5 баробар оширилгани соҳа вакилларини ниҳоятда хурсанд қилди.