“Маънавият энг қудратли ва таъсирчан қуролимиз”, сув ва ҳаво янглиғ эҳтиёжимиз, икки дунё саодати калити эканлигини дилдан ҳис қилиш ва ҳамиша унга талпиниб, ундан баҳра олиб яшаш лозим!
Тасаввур қилинг, бозордаги ёки маҳалла гузаридаги радиоузеллар орқали майин ва ширали мусиқий оҳанглар узра маълум ва машҳур сухандонлар, санъат усталари, ёш адабиётхонлар томонидан Алишер Навоий, Бобур, Машраб, Огаҳий, Увайсий, Нодира, Чўлпон, Усмон Носир, Ойбек, Зулфия, Саида Зуннунова каби бир қанча адибларнинг бадиият манзумалари ёинки, диний-тарбиявий манбалар ифодали, жарангдор овозда янграб турса... Бундай ифода кимни бефарқ қолдиради? Кимнинг ғашини келтиради? Фақатгина қалби қотган, ҳислари сўнган, моддийликка талпинган, бугунги куни билан яшайдиганларнингда, албатта.
Ҳақиқатдан ҳам, инсон яралишидан, яшашидан мақсад қорнини тўйғазиш, моддий заруратларни қоплаб яшаш эмаску. Руҳни қачон ва қандай озиқлантирамиз унда? Тафаккурни қачон тўйдирамиз? Маънавиятни қачон бойитамиз? Қовжираб бораётган руҳни қачон суғорамиз? Аслида руҳ оч ва юпун бўлиб бормоқдаку...
Ушбу жиҳатларни эътиборга олсак, маънавий озуқа эҳтиёжи бирламчи заруратлиги янада ойдинлашади. Бу муаммо ҳамиша долзарб, ҳамиша баҳсли, ҳамиша бардавом... Унга ёндашувни ўзгартириб, таъсирнинг беозор усулларини танлай билиш кифоя. Жумладан:
бозорлар ва маҳалла гузарларида, лозим бўлса, аёллар кўпчиликни ташкил этадиган корхона ва ташкилотларда “Маданий ҳордиқ” хоналарини ташкил этиш, “Маърифат” радиоузелларини йўлга қўйиш, ушбу жараёнларнинг масъулларини ва вазифасини аниқ белгилаш;
танланаётган материал ва манбаларнинг миллийлиги, маърифийлиги, бетакрорлиги, таъсирчанлигига жиддий эътибор қаратиш;
тарбияси, муомала-муносабатида нотугалликлар кўзга ташланадиган, норозилик кайфиятини тарқатадиганларни аниқлаб, улар билан психологик тушунтириш ишлари олиб бориш;
жамоа жойида ўзини тутишни билмайдиган, жанжалга мойил, ён-атрофдагиларга беписанд шахсларни кузатиб, ижтимоий, руҳий аҳволини ўрганиш, тегишли чора-тадбирлар қўллаш механизмини йўлга қўйиш;
ҳар бир шахс, ҳар бир оила жамиятнинг таянч бўғини эканлигини назарда тутган ҳолда, уларнинг ижтимоий-маънавий ривожланиши учун олиб борилаётган ҳаракатлар дастурини такомиллаштириш;
мутолаа маданияти, китобхонликни тарғиб этишнинг ўзига хос усуллари орқали инсонларнинг ўз ўзини англаши, ўз ўзини ривожлантиришига эришиш каби фаолиятлар бу борада нисбатан самарали.