Ishtixon tumani Kengashi deputatш “Kiberxavfsizlikni taʼminlash va bank mahsulotlaridan samarali foydalanish” mavzusida tushuntirish ishlarini olib bordi
Bugungi kunda axborot texnologiyalari hayotimizning barcha jabhalarida muhim rol o‘ynaydi. Biz kompyuterlar, smartfonlar va boshqa raqamli qurilmalardan kundalik hayotimizda, ishda va o‘qishda keng foydalanamiz. Shu bilan birga, bu texnologiyalar bizning shaxsiy maʼlumotlarimiz va moliyaviy resurslarimizni himoya qilishda katta masʼuliyat yuklaydi. Kiberxavfsizlik bu borada juda muhim ahamiyatga ega.
Kiberxavfsizlik madaniyatini shakllantirish va aholining onlayn xavfsizlik bo‘yicha savodxonligini oshirish maqsadida Xalq deputatlari Ishtixon tumani Kengashi deputatш E.Abdusalomov va Agrobank xodimlari ishtirokida Ishtixon tumanidagi 6-umumiy o‘rta taʼlim maktabida pedagog xodimlariga “Kiberxavfsizlikni taʼminlash va bank mahsulotlaridan samarali foydalanish” mavzusida tushuntirish ishlarini olib bordi.
Tadbir davomida O‘zbekistonda ham bu borada bir qator chora-tadbirlar ko‘rilayotganligi. Xususan, 2022 – yilda “Kiberxavfsizlik to‘g‘risida”gi qonun qabul qilinganligi va ushbu qonun axborot texnologiyalari sohasidagi munosabatlarni tartibga solib, davlat organlari, yuridik va jismoniy shaxslarning huquq va majburiyatlarini belgilab qo‘yilganligi taʼkidlandi.