Paxtakor tumani 13-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabida Xalq deputatlari Paxtakor tuman Kengashi 17-Oqbuloq saylov okrugi deputati Xasamiddinov Muzaffar Tursunovich va maktab hodimlari bilan "Bobur" nomidagi xalqaro jamoat fondi bilan hamkorlikda “Mag‘lubiyatdan imperiyaga – Bobur yo‘li” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbirda ishtirok etdi
Mazkur tadbirning asosiy maqsadi buyuk sarkarda va davlat arbobi Zahiriddin Muhammad Bobur hayoti, uning murakkab va sinovlarga boy yo‘li, yuksak matonati hamda boy ma’naviy merosini yoshlar ongiga singdirishdan iborat bo‘ldi. Tadbir davomida o‘quvchilar tomonidan Bobur hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan sahna ko‘rinishlari, g‘azal va ruboiylar ijrosi namoyish etildi. Shuningdek, Boburning davlat boshqaruvidagi salohiyati, harbiy strategiyasi hamda “Boburnoma” asarining tarixiy ahamiyati haqida ma’ruzalar qilindi.