Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан оғир маҳаллаларни ҳудудларни комплекс ривожлантириш, инфратузилмани яхшилаш ҳамда аҳоли турмуш сифатини оширишга қаратилган топшиқларига асосан, худудларни ўрганиш, “Мастер режа” лойиҳасини ишлаб чиқиш доирасида вилоят Кенгаши депутати Дурдона Хатамова ҳамда Қурилиш факултети талабалари томонидан Янгиқўрғон туманида жойлашган “Қутлуғтол” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида ўрганиш ишлари олиб борилди.
Ўрганиш жараёнида маҳалла ҳудудидаги мавжуд инфратузилма объйектлари, ижтимоий соҳа муассасалари, йўл-транспорт тармоқлари, муҳандислик коммуникациялари ҳамда ободонлаштириш ишларининг ҳолати атрофлича таҳлил қилинди. Шунингдек, аҳоли билан мулоқот ўтказилиб, уларнинг таклиф ва мурожаатлари ўрганилди.
Ўтказилган ўрганишлар натижасида ҳудудни янада ривожлантириш, мавжуд муаммоларни бартараф этиш ва келгусида амалга ошириладиган ишлар бўйича аниқ чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилди