O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining Qarori 2024 yil 31-oktabr kuni KQ-846-IV-sonli qarori qabul qilindi.
«Xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashining doimiy komissiyalari to‘g‘risidagi namunaviy nizomni tasdiqlash haqida» O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining
Qarori 2024 yil 31-oktabr kuni KQ-846-IV-sonli qarori qabul qilindi. Qarorda Xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashining doimiy komissiyalari to‘g‘risidagi namunaviy nizom ilovaga muvofiq tasdiqlandi va Xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashlariga ikki hafta muddatda ushbu namunaviy nizomni muhokama qilish va tasdiqlash tavsiya etildi. Ushbu Nizom «Mahalliy davlat hokimiyati to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni, xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashi reglamenti asosida ishlab chiqilgan va mahalliy Kengashning doimiy komissiyalarini shakllantirish va ishini tashkil qilish tartibini, ular faoliyatining asosiy yo‘nalishlari hamda vakolatlarini belgilaydi.