Joriy yilning 30-aprel kuni xalq deputatlari Tuproqqalʼatumani Kengashining navbatdagi 98-sessiyasi o‘tkazildi.
1. Tuman hokimi A.Jimalyazovning “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida belgilangan vazifalarning 2024-yilning birinchi choragi yakuni bo‘yicha tumandagi ijrosi yuzasidan hisoboti haqida.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Tuproqqalʼa tumanidagi Xalq qabulxonasi mudiri U.O‘razbayevning “Tuman sektor rahbarlari va tashkilotlarning 2024-yil I choragi davomida murojaatlar bilan ishlash faoliyati yuzasidan amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida”gi axboroti to‘g‘risida.
3. Fermer xo‘jaliklari va qishloq xo‘jaligi korxonalaridan qaytarib olingan hamda davlat zaxirasida turgan yer maydonlarini yoshlarga berish uchun ochiq elektron tanlovga chiqarish to‘g‘risida.
4. Mahallalardagi muammolarni hal etishda xalq deputatlari Tuproqqalʼa tumani Kengashi deputatlari va senatorlarning “Mahalla yettiligi” bilan o‘zaro
hamkorligini yo‘lga qo‘yish chora-tadbirlari to‘g‘risida.
5. Tuproqqalʼa tumani hokimining tuman mahalliy byudjetining 2024-yil boshiga shakllangan erkin qoldiq mablag‘lari hisobidan mablag‘ yo‘naltirish to‘g‘risida” gi farmoyishini tasdiqlash to‘g‘risida.
6. Xorazm viloyati hokimining 2024-yil 9-apreldagi 116-12-0-F/24-sonli farmoyishi ijrosini taʼminlash to‘g‘risida.
7. Tuproqqalʼa tumani iqtisodiyot va moliya bo‘limi boshlig‘ining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish ko‘rsatkichlari va mahalliy byudjetining 2024-yil I chorak
ijrosi yuzasidan hisoboti to‘g‘risida.
8. 1-sektordagi moddiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatilgan oilani “Temir daftar”dan chiqarish to‘g‘risida.
9. Ehtiyojmand oilalarni “Temir daftar”ga kiritish hamda davolanish uchun moddiy yordam ajratish to‘g‘risida.
10. “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasidan mablag‘ ajratish to‘g‘risida. 11. O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi Tuproqqalʼa tumani Kengashi deputati S.Allayorovning “Sog‘lom turmush tarzi yo‘lida birlashaylik” loyihasi doirasida tuman Tibbiyot birlashmasida o‘tkazilgan o‘rganish natijalari yuzasidan axboroti tinglandi.