Mamlakatizda barcha pedagogik oliygohlari faoliyati tubdan global darajada takomillashtiriladi. Jumladan, Termiz pedagogika instituti misolida ko‘rilsa, hozirgi fakultetlar o‘rnida aniq, tabiiy, ijtimoiy, filologiya, amaliy fanlar, maktabgacha va boshlang‘ich ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha 6 ta zamonaviy oliy maktab tashkil qilinmoqda.
Fanlar soni optimallashtirilib, 20 tadan 15 taga, ta’lim yo‘nalishlari 31 tadan 17 taga qisqartiriladi, o‘quv yuklamasi esa 20 foizga kamaytiriladi. Yaqin hududlardagi maktablar institutning amaliyot bazalariga aylantiriladi.
Bu yil institutning xorijiy tilsertifikatiga ega bo‘lgan 20 nafar professor o‘qituvchisi Buyuk-Britaniya, Germaniya va Singapur kabi davlatlarda malaka oshirish kurslarida qatnashadi. Kelgusi uch yil mobaynida esa barcha professor-o‘qituvchilar xalqaro malakaoshirish kurslaridan o‘tadi. Bu jarayonlar jahonning "Top-100" talik universitetlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida tashkil qilinadi.
Shuningdek, xususiy oliygohlarda pedagogika yo‘nalishlari sifati nazorat qilinadi va aniq fanlar bo‘yicha pedagogik kadrlar tayyorlanishi yo‘lga qo‘yiladi. Bu tashabbus maktablardagi o‘qituvchi tanqisligini bartaraf etishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Oliygohning xorijiy til sertifikati bor 20 nafar o‘qituvchisi shu yil Buyuk Britaniya, Germaniya va Singapur kabi davlatlarga malaka oshirishga yuboriladi.
Kelgusi uch yilda institutning barcha professor-o‘qituvchilari xorijiy til sertifikatini olib, chet elda o‘qib keladi xamda kushimcha ustama olish imkoniyatiga ega buladi
Bu tizim barcha pedagogika oliygohlarida joriy etiladi.