Qurilish sohasidagi davlat xizmatlari “Shaffof qurilish” platformasi tadbirkorlarga ko‘makdosh.
“Shaffof qurilish” bu qurilish sohasida korrupsiyani oldini olish, jarayonlarni raqamlashtirish va shaffoflikni ta’minlashga qaratilgan milliy axborot tizimimizdir.
Tizimning asosiy maqsadlari:
Korrupsiyani oldini olish ya’ni: qurilish jarayonlarining barcha bosqichlarini raqamlashtirish orqali korrupsion holatlarning oldini olish.
Jarayonlarni shaffof qilish bu: Har bir bosqichni onlayn kuzatish imkoniyati yaratish orqali jarayonlarni shaffof qilish.
Sifat nazoratini kuchaytirish: qurilish ishlari sifati nazoratini avtomatlashtirish va real vaqt rejimida kuzatish imkoniyatini yaratish.
Davlat xizmatlarini soddalashtirish: qurilish sohasidagi davlat xizmatlarini yagona platforma orqali taqdim etish.
Bu modul orqali bino va inshootlarning tashqi ko‘rinishini o‘zgartirishni kelishish, ularning ixtisoslashishini o‘zgartirish, qayta qurish, rekonstruksiya qilish hamda o‘z hududida qo‘shimcha bino va inshootlarni qurishni loyihalashtirishga ruxsatnoma berish kabi davlat xizmatlari amalga oshiriladi.
Bu tadbirkorlarda ortiqcha vaqt sarfi byurokratik to‘siqlarga duch kelish xolatlarini oldini olibgina qolmay faoliyatini yanada kengaytirishga zamin bo‘lib xizmat qiladi.